3755

Masaż sportowy

Masaż sportowy: masaż ręczny, podczas którego siłę poszczególnych technik dostosowuje się do indywidualnej reaktywności sportowca, mając na uwadze rodzaj wykonywanego masażu sportowego oraz charakter uprawianej dyscypliny sportu.

Celem masażu jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń występujących w sporcie wyczynowym. Masaż sportowy spełnia następujące funkcje: rozgrzewającą (przygotowanie do treningu czy zawodów), regeneracyjną (przyspieszenie powrotu organizmu po dużym wysiłku do stanu wyjściowego) i leczniczą (wspomaganie leczenia urazów powstałych podczas treningu lub zawodów). Masaż sportowy jest jednym z elementów wchodzących w skład kompleksu zabiegów stosowanych w odnowie biologicznej.. W zależności od zadań, jakie ma spełniać masaż sportowy, dzieli się go na: treningowy, przed zawodami, startowy, powysiłkowy, podtrzymujący.

Masaż sportowy częściowy wykonuje się w celu pozbycia się zbędnych produktów przemiany materii z najbardziej obciążonych mięśni oraz w celu uzupełnia rozgrzewki. Oddziałujemy na te mięśnie, które biorą największy udział w wykonywanej dyscyplinie podczas zawodów lub treningu. Pod uwagę bierze się głównie procesy i reakcje, zachodzące pod wpływem bodźców w torebkach stawowych, naczyniach chłonnych i krwionośnych, skórze i tkankach podskórnych.

Wskazania do masażu sportowego - wykonuje się w okresie aktywności fizycznej: przed, w trakcie oraz po wysiłku. Jako zapobieganie kontuzjom oraz ich leczenie. W przypadku profesjonalnego zaangażowania sportowego masaż ten jest obecny w każdej chwili sportowca.