shutterstock_80708419

Masaż Lodem

Masaż lodem zalicza się do zabiegów krioterapii miejscowej. Usprawnia krążenie krwi i limfy. Łączy działanie zimna z działaniem mechanicznym masażu. Działa bodźcowo na receptory zimna i mechanoreceptory skóry. Reguluje napięcie tkanek i na drodze odruchowej wpływa na narządy wewnętrzne i przemianę materii.

Masaż lodem znajduje zastosowanie w leczeniu oraz jako uzupełnienie leczenia m.in.:

-w chorobach o podłożu reumatoidalnym i zwyrodnieniowym, jak np. choroba zwyrodnieniowa stawów,
-wtórne zapalenie w chorobie zwyrodnieniowej stawów,
-zapalenie okołostawowe barku,
-w zespołach bólowych kręgosłupa, np. bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa (po wykluczeniu choroby nerek),
- nerwoból nerwu kulszowego, stan po operacji jądra miażdżystego,
-w zwiększonym napięciu mięśni istniejącym w spondylozie,
-osteochondrozie,
-zaniku mięśni z bezczynności,
-reumatyzmie mięśniowym,
-w chorobach neurologicznych np. przy spastycznych niedowładach połowicznych i poprzecznych,
-odczuciach bólu z różnych powodów,
-przy chorobach chirurgicznych jak np. przykurcze w stawach, obrzęki po operacjach piersi, ręki, szczęki, w zabiegach rozluźniających blizny,
-w stanach zapalnych,
-w zespołach bólowych,
-w stanach pourazowych, np. skręcenie, zwichnięcie, naciągnięcie mięsni, stłuczenie mięśni, oparzenie, obrzęki po urazach,
-w zabiegach na strefach odruchowych (strefy Heada, punkty spustowe, strefy mięśniowe, strefy Mackenziego, punkty okostnowe.

Wybiórcze oraz kontrolowane prace badawcze udowodniły m.in. iż masaż lodem istotnie wpływa na zwiększenie zakresu ruchu biernego. Poprawia funkcję oraz siłę stawu. Zmniejsza napięcie mięśni jeśli jest wykonywany minimum 10 min (podobnie działa ochłodzenie azotem o temperaturze -160°C do -180°C powyżej 1 min). Krótkotrwały masaż lodem powoduje zwiększenie napięcia mięśni. Wykazuje wysoką skuteczność w podwyższaniu progu bólu (zaskakującym wynikiem okazał się brak istotnego statystycznie wpływu ice packów na objawy bólowe).